W tym dziale dowiesz się wszystkiego na temat aspektów prawnych związanych ze zbudowaniem kominka. Mamy tu na myśli wszystkie regulacja prawne z zakresu prawa budowlanego.
Zakładając samemu instalację grzewczą albo zamawiając taką usługę, spotykamy się z rozmaitymi normami, instrukcjami, zarządzeniami, przepisami. Nie należy ich ignorować, ponieważ w przypadku instalacji grzewczej chodzi nie tylko o sprawne funkcjonowanie systemu, ale i o nasze bezpieczeństwo.
Owe przepisy dzielą się na:
- zasady dotyczące instalacji kominków i pieców;
- zasady dotyczące samych urządzeń grzewczych (normy i znaki jakości).
Najbardziej powszechnymi normami, do których odnosi się większość producentów, są normy francuskie oraz niemieckie. Określają one warunki bezpieczeństwa, które muszą spełniać urządzenia oraz metody przeprowadzania badań i dokonywania pomiarów parametrów grzewczych.
W Polsce obowiązującą normą dotyczącą instalacji kominków jest dokument PN-EN 13229:2002/A1: Wkłady kominkowe wraz z kominkami otwartymi na paliwa stałe. Wymagania i badania.
Zasady dotyczące urządzeń grzewczych są zawarte w rozporządzeniu ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 r., Nr 75, poz. 690).
Jeśli urządzenie grzewcze zostało wprowadzone do produkcji lub sprzedaży przed 1 maja 2004 roku, musi mieć Aprobatę Techniczną wystawioną przez Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Techniki Instalacyjnej „INSTAL" (ważną do wygaśnięcia) oraz ważną deklarację zgodności z wystawioną aprobatą. Jeśli natomiast zostało wprowadzone po 1 maja 2004 roku, jego parametry muszą być zgodne z normą PN-EN 13229.