Szukasz porad stricte technicznych? W tym dziale tylko takie znajdziesz. Z artykułu dowiesz się między innymi wszystkiego na temat mocy kominka, a więc parametru, który z Twojego punktu widzenia jest najbardziej istotny.
Niedogodności obecnie wyeliminowane
Gdyby systemy ogrzewania drewnem udoskonalano od samego początku, nikt nie wymyśliłby kotła parowego ani systemów centralnego ogrzewania opartych na obiegu wody, nikt też nie używałby dziś oleju opałowego, propanu i butanu czy węgla kamiennego. Ogrzewanie drewnem przysparzało początkowo wielu niedogodności, które jednak udało się z czasem wyeliminować. Do składowania drewna potrzebne były wielkie przestrzenie, a jego transport z miejsca wyrębu na miejsce magazynowania (szopa, przybudówka itp.), stamtąd zaś na miejsce użytkowania, wymagał ogromnego nakładu pracy. Urządzenia miały niewielką autonomię i na ogół nie były regulowane. Pozostawała przyjemność spędzania wieczorów przy buzującym ogniu. I to się do dziś nie zmieniło. Obecnie, jak zobaczymy w dalszej części książki, postęp techniczny pozwolił wyeliminować większość niedogodności związanych z ogrzewaniem drewnem.
Autonomia urządzenia
Nie ma sensu kupować do ogrzewania domu pieca o mocy 7 kW, który, gdy tylko pójdziesz spać, wygaśnie w ciągu godziny, by przez kolejne dwie godziny oddawać tylko ciepło nagromadzone do tej pory. Jeżeli jednak kupujesz kominek albo piec dla samej przyjemności patrzenia na buzujące płomienie, pomożemy ci dokonać wyboru, redukując do minimum koszt instalacji.
Organizacja obiegu powietrza
Palimy w kominku nie tylko dla przyjemności, ale i po to, żeby się ogrzać. Warto wiedzieć, że rozpalenie kominka lub pieca powoduje wymianę powietrza w całym pomieszczeniu w ciągu 5 minut. Istnieje więc ryzyko, że ciąg ciepłego powietrza, ulatując kominem, będzie ogrzewać niebo, a nie twój dom. Chyba że zadbasz o odpowiedni obieg powietrza.
Metr przestrzenny drewna
Ile to jest jeden metr przestrzenny drewna? To stos polan o objętości jednego metra sześciennego. Aby składować 1 m3 opału, potrzebujesz wnęki o wysokości 2 m, szerokości 2 m i głębokości 25 cm, albo o wysokości 2 m, szerokości 1 m i głębokości 50 cm. Do ogrzewania głównego zużyjesz co najmniej jeden metr przestrzenny miesięcznie. Zakładając, że ogrzewasz przez pięć miesięcy w roku, potrzebowałbyś przestrzeni o wysokości 2 m, szerokości 5 m i głębokości 0,5 m. Na składowanie drewna można przeznaczyć piwnicę, o ile nie jest wilgotna, albo jakiekolwiek inne suche miejsce, najlepiej możliwie blisko paleniska. Pamiętaj, że być może będziesz musiał codziennie wnosić lub znosić po schodach 30 kg drewna albo wychodzić po nie gdzieś na zewnątrz, na przykład do garażu. Jeżeli chcesz palić w kominku tylko dla przyjemności, nie stanowi to problemu, ponieważ nie ma potrzeby stałego podtrzymywania ognia. Jeżeli jednak będzie to główne źródło ogrzewania, musisz mieć świadomość wszystkich niedogodności, chociażby po to, żeby im zawczasu zaradzić.